Virtuální realita boří hranice z pohledu využitelnosti

Virtuální realita je v moderním světě stejně známá, jako například cloud v oblasti počítačových technologií. Ve své podstatě jde o virtualizaci fiktivního světa, který je člověku prezentován prostřednictvím unikátní simulace. S virtuální realitou se v dnešní době pojí nejenom nevšední zážitky a zábava. Nápomocna je i v daleko důležitějších a sofistikovanějších oblastech.

Jak šel čas s virtuální realitou?

Ještě, než se pustíme do podrobnějšího popisu využití virtuální reality, je vhodné zaměřit se na její vývoj. Ten totiž sahá spoustu let nazpět, i když ne v takovém podání, jako ji známe dnes. Virtuální realita v čase nabývala odlišných podob, o čemž se můžete přesvědčit v níže prezentované tabulce.

ObdobíProjekt
1962Sensorama
1968Damoklův meč
1970 až 1990Virtuální mapa Aspenu a jiné
1990 až 2000První VR headsety
Jak šel čas s virtuální realitou v minulých letech?

Po roce 2000 nabrala virtuální realita poměrně vysoké tempo, respektive její vývoj. Na přetřes přišla komercializace technologie a rozšiřování i mezi běžné uživatele. K nejznámějším výrobkům 21. století patřily Oculus Rift, VR Headset HTC, PlayStation VR a další.

Virtuální realita v oblasti lékařství

Virtuální svět nachází využití nejenom při hraní počítačových her. Je pravdou, že virtuální prohlídku jaderné elektrárny Temelín asi absolvovat nebudete, díky VR technologiím se však podíváte na spoustu jiných krásných míst. Jedním z hodně dotčených oborů je například lékařství. Realita tohoto typu je využívána nejenom při výuce lidského těla, ale také při samotných operacích. Právě na 3D modelu lze velice efektivně plánovat budoucí operaci. Upotřebení najde třeba i při léčbě ztráty paměti.

Kde jinde nachází virtuální realita užití?

S virtuální realitou se mimo jiné setkáte také při sportovních trénincích. Využívány jsou k tomu nejrůznější trenažery. VR headsety přijdou vhod i v rámci tréninku dovedností a velice často se na tuto technologii obrací sama armáda. Povětšinou je to v kombinaci s přípravou na jednotlivé mise. Dále je to obecné vzdělávání, simulace krizových situací, výuka v moderních školských zařízeních a firemní akce.