Budoucnost zemědělství je v digitalizaci. Soitron uplatňuje internet věcí i na českých farmách

firma: Soitron
09 Prosince 2019
Informační technologie
Trend internetu věcí (IoT) neustále roste a nevyhýbá se ani oblasti zemědělství ...

Praha, 9. prosince 2019 — (PREKON) — Trend internetu věcí (IoT) neustále roste a nevyhýbá se ani oblasti zemědělství. Ukázkovým příkladem je Agrodružstvo Miroslav v Jihomoravském kraji. Společnost Soitron na místě vybudovala privátní IoT síť, která je založená na chytrých senzorech. Díky nim mohou farmáři přehledně monitorovat náklady jednotlivých provozů. 

Na každý litr mléka či jeden kilogram váhy živého zvířete je nutná určitá dávka vody a elektřiny. Energie zásadně ovlivňují výslednou cenu zemědělských produktů a jen minimum farmářů s nimi dokáže nakládat efektivně. „Bylo pro nás nemožné rozklíčovat do detailu zvyšující se náklady, které se odrážejí v ceně našich produktů. Potřebovali jsme konkrétní řešení pro účinnější řízení výroby,“ dodává předseda agrodružstva Radek Janeček.

Inteligentní senzory dokážou poskytnout informace, kolik produkce farmáře reálně stojí a díky nim snížit ztrátovost zemědělské výroby. Soitron je proto implementoval v rámci celého areálu bez potřeby budování nové kabeláže. Senzory poskytují informace o nakládání s elektřinou, vodou, plynem, teplotou, větráním a svícením v místnostech.

Řešení se nesoustřeďuje pouze na sběr dat, ale také na jejich vyhodnocení. „Sebrat velké množství dat je jednoduché. Pokud data nejsou vyhodnocena srozumitelně a interpretované tak, aby tomu farmář rozuměl, jsou mu k ničemu,“ podotýká Radim Klabal, IT specialista ze společnosti Soitron. Jeho slova potvrdil i farmář Janeček: „Analýza spotřeby elektřiny mi otevřela oči. Okamžitě jsme upravili svícení ve stájích, topení, větrání a ohřev teplé vody. Pak jsme se zaměřili na optimalizaci jednotlivých spotřeb ve středisku, aby se nepřekročila maximální spotřeba elektřiny“.

Na litr mléka a jedno vejce přesně

Co nejpřesnější měření spotřeby elektřiny umožňuje dělit náklad na jednotlivé provozy - například na výkrm prasat, chov býků na maso a další. V kombinaci s měřením spotřeby vody dokáže farmář získat konkrétní detailní náklad na daný provoz. Z řešení je pak možné přesně kvantifikovat celkové náklady na výrobu například 1 litru mléka.

„Díky řešení jsme zjistili, že chlazení mléka je mnohem nákladovější, než jsme si původně mysleli,“ dodává Radek Janeček, kterému implementace řešení objasnila řadu nákladů. Analýza dat pomohla odhalit i nákladovou anomálii, kterou způsobilo špatně zavřené okno.

Soitron nabízí ucelený balíček služeb, který je možné nasadit kdekoliv.

Co řešení Soitronu zemědělcům přináší? 

- zvýšení samostatnosti v produkci domácích potravin

- zlepšení konkurenceschopnosti zemědělců na evropském trhu

- sledováni okamžité denní i roční spotřeby v korunách i v eurech  

 

O společnosti Soitron

Soitron je IT integrátor inovativních řešení a technologií původem ze Slovenska. Dnes zaměstnává přes 800 lidí a jeho týmy pracují kromě Slovenska také v České republice, Rumunsku, Turecku, Bulharsku, Polsku a Velké Británii. Filozofií Soitronu je neustále se zlepšovat. Pomáhá klientům v různých odvětvích řídit jejich byznys efektivněji, rozvíjet ho a chránit před hrozbami online prostředí. Je dlouhodobým lídrem v oblasti IT infrastruktury a sítí, komunikačních řešení, IT služeb a IT outsourcingu.

K dlouhodobým kompetencím Soitronu přibyly nové v oblasti internetu věcí (IoT), robotizace a automatizace, robotické procesní automatizace (RPA), umělé inteligence (AI), aplikací, cloudových řešení a vlastního security operations centra (SOC). Všechny tyto kompetence vedly k vytvoření vlastního IT konzultačního týmu, díky kterému dokáže porozumět byznysu a potřebám klientů s ohledem na rychlý vývoj technologií.

Do jeho portfolia patří také řešení pro inteligentní policejní auta známá pod značkou Mosy a nová služba v oblasti kybernetické bezpečnosti – známá pod značkou Void.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY