Strojovna 2. bloku bangladéšské JE Rooppur s reaktory VVER-1200 má hotovou základovou desku

29 Srpna 2019
Energetika
6. srpna 2019 bylo dokončeno betonování základové desky strojovny 2. bloku jaderné elektrárny Rooppur s reaktory VVER-1200, kterou v Bangladéši staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom ...

Praha, 29. srpna 2019 — (PREKON) — 6. srpna 2019 bylo dokončeno betonování základové desky strojovny 2. bloku jaderné elektrárny Rooppur s reaktory VVER-1200, kterou v Bangladéši staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Do základu bylo položeno 3 782 tun betonářské ocele a 23 550 kubických metrů betonu.

Podle ředitele výstavby elektrárny Rooppur Sergeje Lastočkina jde o významný krok, protože nyní bude moci začít stavba stěn strojovny, kde se bude nacházet turbína 2. bloku. Příprava na zahájení této etapy již probíhá, takže se bude moci rozběhnout ihned, jak to bude možné.

Ve stejný den byly na staveniště dodány vazníky pro 1. blok. Práce na výstavbě elektrárny Rooppur probíhají v souladu s harmonogramem.

V jaderné elektrárně Rooppur vzniknou dva bloky typu VVER-1200 s celkovým výkonem 2400 MWe. Výstavba první bangladéšské jaderné elektrárny probíhá podle ruského projektu ve vzdálenosti asi 160 kilometrů od hlavního města Dháky od 25. prosince 2015.

Bangladéš si pro tuto elektrárnu zvolil projekt VVER-1200 úspěšně realizovaný v jaderné elektrárně Novovoroněžská II. Jde o evoluční projekt generace III+, který splňuje mezinárodní bezpečnostní požadavky. V roce 2017 se tato ruská elektrárna zařadila mezi tři nejlepší projekty v oblasti jaderné energetiky podle nejvlivnějšího amerického odborného časopisu POWER.

V letech 2015 a 2016 probíhaly v lokalitě Rooppur přípravné práce a generální projektant Atomstrojexport (součást Rosatomu) připravoval projektovou dokumentaci a podklady pro vydání povolení od regulačního úřadu. Povolení k projektování a výstavbě bylo vydáno 4. listopadu 2017 a ještě před koncem měsíce začalo betonování základů reaktorové budovy prvního bloku. V červenci 2018 se rozběhla výstavba i druhého bloku.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatomspojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY