Maďarská delegace navštívila Běloruskou JE

28 Června 2019
Energetika
24. června navštívila maďarská delegace pod vedením Jánose Süliho, maďarského ministra bez portfeje pro projektování, výstavbu a spouštění jaderné elektrárny Paks II, Běloruskou jadernou elektrárnu ...

Praha, 28. června 2019 — (PREKON) — 24. června navštívila maďarská delegace pod vedením Jánose Süliho, maďarského ministra bez portfeje pro projektování, výstavbu a spouštění jaderné elektrárny Paks II, Běloruskou jadernou elektrárnu. Důvodem návštěvy je seznámení se s výstavbou referenčních bloků VVER-1200 generace III+, které se budou stavět v maďarské jaderné elektrárně Paks II. Běloruské zkušenosti mohou být pro maďarskou stranu prospěšné při řešení řady organizačních záležitostí.

Během pracovní návštěvy se maďarští odborníci seznámili s průběhem výstavby jaderné elektrárny a setkali se s vedením elektrárny a zástupci Inženýringové divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, která vystupuje v roli generálního projektanta a generálního dodavatele této elektrárny. Zajímali se například o počty, profesní strukturu a ubytování stavebních a montážních pracovníků během hlavní etapy výstavby jaderné elektrárny.

Hostům byly představeny zkušenosti běloruské strany s vytvářením infrastruktury pro stavební dělníky a pro obslužný personál jaderné elektrárny ve městě Ostrověc, kde v současnosti probíhá stavba bytů a sociálních a kulturních objektů. Delegace rovněž navštívila Školicí a tréninkové středisko jaderné elektrárny, kde probíhá příprava odborných pracovníků pro obsluhu 1. bloku.

„Zkušenosti běloruské strany při vytváření podmínek pro bydlení a práci všech pracovníků na tak důležitém objektu, jakým je jaderná elektrárna, jsou ohromné. Pokud zohledníme to, že rozsah výstavby bude srovnatelný i u nás, můžeme je jednoduše uplatnit i při organizaci práce na výstavbě jaderné elektrárny Paks II,“ řekl János Süli ohledně závěrů pracovní cesty.

Běloruská jaderná elektrárna s dvěma bloky typu VVER-1200 o souhrnném výkonu 2400 MWe se staví podle ruského projektu generace III+, který plně odpovídá mezinárodním normám a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti jaderné bezpečnosti.

 

Společnost IK ASE(Inženýringová divize Rosatomu) vznikla sjednocením inženýringových společností v rámci struktury Rosatomu: ASE (Nižný Novgorod), Atomstrojexport (Moskva), Atomenergoprojekt (Moskva) a Atomprojekt (Petrohrad). Společnost je jedním z lídrů v jaderném inženýringu a na světovém trhu zaujímá podíl okolo 30 %. Divize působí v Evropě, na Blízkém východě, v severní Africe a v Asijsko-pacifickém regionu. Z portfolia společnosti celkem 80 % zakázek připadá na zahraniční projekty.

Divize realizuje projekty v oblasti projektování a výstavby jaderných elektráren velkého výkonu a poskytuje plné spektrum služeb typu EPC a EPC(M) a rozvíjí technologii Multi-D pro řízení výstavby složitých inženýrských objektů. Opírá se o více jak padesátileté zkušenosti ruského jaderného průmyslu a staví na moderních inovativních technologiích.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatomspojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY