2. blok JE Rooppur v Bangladéši má stavební povolení

12 Července 2018
Energetika
Bangladéšský úřad pro jaderný dozor BAERA vydal 8. července 2018 povolení k projektování a výstavbě 2. bloku jaderné elektrárny Rooppur s reaktory VVER-1200, kterou staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom...

Praha, 12. července 2018 — (PREKON) — Bangladéšský úřad pro jaderný dozor BAERA vydal 8. července 2018 povolení k projektování a výstavbě 2. bloku jaderné elektrárny Rooppur s reaktory VVER-1200, kterou staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Na 1. bloku, který toto povolení získal 4. listopadu 2017, nyní probíhají stavební práce na reaktorové budově.

Povolení bylo vydáno bangladéšské organizaci Bangladesh Atomic Energy Commission (BAEC), která má v zemi na starosti rozvoj jaderných technologií. Dokument potvrzuje bezpečnost projektu a umožňuje zahájit výstavbu 2. bloku.

„V roli generálního projektanta vystupuje Inženýringová společnost ASE. V současnosti probíhají stavební práce na 1. bloku jaderné elektrárny Rooppur a letos v červenci plánujeme začít betonovat základy reaktorové budovy 2. bloku,“ uvádí Valerij Limarenko, ředitel Inženýringové divize Rosatomu.

Výstavba 1. bloku elektrárny Rooppur začala v listopadu 2017. Nyní se staví stěny prostorů, do nichž bude umístěn jaderný reaktor, probíhá armování stěn reaktorové budovy a základové desky pomocných provozů. Opodál probíhá úprava podloží pro chladicí věž.

Prvním krokem, který umožnil výstavbu elektrárny Rooppur, byla Mezivládní dohoda o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny na území Bangladéše podepsaná 2. listopadu 2011. Na ni navazuje generální smlouva na projektování, výstavbu a spouštění dvou bloků s reaktory VVER-1200 v lokalitě Rooppur, která byla uzavřena 25. prosince 2015. Lokalita se nachází zhruba 160 kilometrů od hlavního města Dháka na břehu řeky Gangy.

Referenčním blokem pro tuto elektrárnu je 1. blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II, která se nachází v Rusku. Tento blok je prvním typu VVER-1200, a dokonce byl uveden do provozu jako první blok generace III+ na světě. Jde o evoluční projekt vycházející z reaktorů VVER-1000 a splňuje nejpřísnější mezinárodní bezpečnostní požadavky.

Reaktory typu VVER-1200 nepatří v Česku k neznámým, protože české jaderné elektrárny postavily české firmy podle projektů VVER-1000 a VVER-440, což jsou předchůdci současných VVER-1200. I s nimi mají české firmy velké zkušenosti, protože se dodavatelsky zapojily do výstavby bloků typu VVER-1200 v Rusku.

Například na dodávkách armatur do jaderných elektráren Novovoroněžská II a Leningradská II se podílely Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA. Dále mají české firmy zkušenosti s výrobou kabelů a hermetických průchodek pro tento typ bloků, které dodávala Kabelovna Kabex. Sigma Group dodala čerpací techniku a ZPA Pečky servopohony. Do těchto elektráren směřovalo z Česka také laboratorní vybavení (ze společnosti Brněnská Drutěva), laboratorní sklo (Kavalierglass a Sklárny Moravia) a obráběcí stroje (Proma).

 

ASE (Inženýringová divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) vznikla sjednocením předních ruských společností působících v oblasti inženýringu pro jadernou energetiku: Inženýringová společnost ASE, Atomstrojexport, Atomenergoprojekt a Atomprojekt. ASE patří mezi přední společnosti v oblasti jaderného inženýringu a na světovém trhu s výstavbou jaderných elektráren zaujímá 31% podíl, z čehož jen zhruba 20 % tvoří projekty na území Ruské federace. Kromě jaderných elektráren realizuje ASE také projekty pro nakládání s použitým jaderným palivem a radioaktivními odpady, klasické elektrárny a další komplexní stavby.

ASE vyvinula inovativní systém Multi-D, který používá pro řízení výstavby složitých průmyslových objektů. Díky němu je možné efektivněji řídit průběh výstavby a důležité parametry jako rozpočet, termíny a kvalitu.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY