Rosatom dodal do Francie přes 300 kg kovového uranu pro reaktor Jules Horowitz

21 Února 2018
Energetika
V roce 2017 dodala společnost Novosibirskij závod chimkoncentratov ze struktury ruské korporace pro atomovou energii do Francie přes 300 kilogramů kovového uranu, který bude použit pro výrobu paliva do inovativního výzkumného reaktoru Jules Horowitz...

Praha, 21. února 2018 – (PREKON) – V roce 2017 dodala společnost Novosibirskij závod chimkoncentratov (NZCHK) ze struktury ruské korporace pro atomovou energii do Francie přes 300 kilogramů kovového uranu, který bude použit pro výrobu paliva do inovativního výzkumného reaktoru Jules Horowitz (JHR). Oznámil to  Alexander Jevsejev, výrobní ředitel NZCHK.

Dodávka byla první podle velkého kontraktu. Podle Jevsejeva byl klient spokojen a spolupráce bude pokračovat. Informace o tom, že podnik NZCHK dodá kovový uran pro výrobu jaderného paliva do reaktoru JHR, byla zveřejněna v roce 2016.

Reaktor Jules Horowitz je pojmenován po významné francouzském jaderném fyzikovi. Výstavbu tohoto víceúčelového reaktoru realizuje mezinárodní konsorcium na jihu Francie v jaderném výzkumném ústavu Cadarache a v jeho čele stojí francouzská komise pro atomovou energii CEA.

Nový reaktor nahradí dosluhující výzkumné reaktory a budou se v něm zkoumat charakteristiky paliva pro stávající reaktory, testovat konstrukce palivových kazet pro reaktory nové generace a produkovat lékařské radionuklidy. Předpokládá se, že jej budou provozovat energetické společnosti, které provozují jaderné elektrárny, dodavatelé pro jadernou energetiku, výrobci jaderného paliva, výzkumné ústavy a úřady pro jaderný dozor.

V září 2013 se Rosatom a CEA dohodly na tom, že ruští jaderní vědci pomohou svým francouzským kolegům při výrobě jaderného paliva pro reaktor JHR.

 

Novosibirskij závod chimkoncentratov (NZCHK) je dceřinou společností Palivové společnosti Rosatomu TVEL, která sdružuje významné ruské podniky zaměřené na těžbu uranu, jeho zpracování, výrobu jaderného paliva a výzkum v těchto oblastech. TVEL je také dodavatelem paliva pro komerční i výzkumné jaderné reaktory a dodává palivo i pro všech 6 českých energetických reaktorů, 2 výzkumné a jeden školní.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY