Minimálního kontrolovaného výkonu dosáhl 1. blok JE Leningradská II, do které dodávají i české firmy

09 Února 2018
Energetika
Dne 6. února 2018 bylo v 1. bloku ruské jaderné elektrárny Leningradská II s reaktorem VVER-1200 dosaženo minimálního kontrolovaného výkonu...

Praha, 9. února 2018 – (PREKON) – Dne 6. února 2018 bylo v 1. bloku ruské jaderné elektrárny Leningradská II s reaktorem VVER-1200 dosaženo minimálního kontrolovaného výkonu. Jedná se už o druhý blok generace III+, který je na světě v provozu, a opět jde o ruský blok. Prvním byl 1. blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II, také s reaktorem VVER-1200, který zahájil komerční provoz v roce 2017.

„Dosažení minimálního kontrolovaného výkonu 1. bloku jaderné elektrárny Leningradská II je posledním článkem řetězce činností fyzikálního spouštění, které začalo 8. prosince 2017. Díky kvalitnímu a včasnému splnění všech naplánovaných prací jsme mohli v novém reaktoru dosáhnout kritičnosti bezpečně a v termínu dle harmonogramu,“ uvedl Andrej Petrov, generální ředitel Koncernu Rosenergoatom (energetická divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a provozovatel ruských jaderných elektráren).

Hodnota minimálního kontrolovaného výkonu představuje méně než 1 % nominálního výkonu bloku. V následujícím týdnu provedou pracovníci elektrárny řadu fyzikálních zkoušek, kterými určí přesné neutronické charakteristiky první zavážky jaderného paliva do reaktoru a ověří spolehlivost systémů ochrany, řízení a pro zajištění jaderné bezpečnosti. Pak bude následovat fáze energetického spouštění, během níž blok vyrobí první elektřinu a zvýší svůj výkon až na 100 %.

V jaderné elektrárně Leningradská II Rosatom staví dva bloky typu VVER-1200, které se řadí ke generaci III+. To znamená, že mají oproti stávajícím jaderným elektrárnám zvýšenou úroveň bezpečnosti a zlepšené provozní a ekonomické parametry. Ruský projekt se vyznačuje unikátní kombinací aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, splňuje veškerá pofukušimská bezpečnostní kritéria a jeho autonomní provoz v případě mimořádné události dosahuje 72 hodin bez zásahu zvnějšku.

České firmy mají s reaktory VVER-1200 reálné dodavatelské zkušenosti. Do elektrárny Leningradská II například dodaly armatury firmy Arako, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering, LOCA-kabely Kabelovna Kabex a čerpadla Sigma Group. Šlo v souhrnu o produkci za 350 milionů korun. Do elektrárny Novovoroněžská II putovaly z Česka v letech 2003 – 2016 armatury, hermetické kabelové průchodky, čerpadla, elektropohony, laboratorní vybavení a obráběcí stroje v celkové hodnotě přes 1,4 miliardy korun.

V Leningradské jaderné elektrárně jsou v současnosti provozovány čtyři bloky typu RBMK-1000, které budou v příštích letech průběžně odstavovány, protože dosáhnou hranice své životnosti. Nejstarší z bloků má provozní povolení platné do konce prosince 2018, nejnovější do roku 2025. Pro náhradu výkonu za starší typ bloků jsou určeny nové bloky typu VVER-1200, které udrží energetický význam této lokality. Elektrárna se nachází zhruba 42 kilometrů západně od Petrohradu. 

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY