České dětí се zúčastnily mezinárodního tábora Škola Rosatomu v Thajsku

19 Prosince 2017
Ostatní
V prosinci 2017 se osm českých dětí zúčastnilo mezinárodního dětského tábora Škola Rosatomu v Thajsku, v rekreačním komplexu poblíž Phuketu...

Praha, 19. prosince 2017 – (PREKON) – V prosinci 2017 se osm českých dětí zúčastnilo mezinárodního dětského tábora Škola Rosatomu v Thajsku, v rekreačním komplexu poblíž Phuketu.

Díky Škole Rosatomu se sešlo 70 dětí ve věku 11 až 17 let z různých zemí, například z Česka, Maďarska, Indie, Thajska, Mongolska, Vietnamu, Indonésie a Ruska. Zúčastnily se jednoho z řady projektů ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, kterými se snaží podporovat navazování kontaktů mezi vrstevníky ve svých partnerských zemích a poznáváním jiných kultur a tradic odstraňovat bariéry mezi národy.

Sedm dětí, které se z Česka účastnily, žije v obci Dukovany. Otec osmé účastnice pracuje v podniku Kabelovna Kabex, který sídlí v Holýšově u Plzně a který je již několik let dodavatelem speciálních kabelů pro projekty Rosatomu.

Organizátoři projektu vytvořili pro účastníky zajímavý a bohatý program. Děti hrály různé pohybové i intelektuální hry, účastnily se seminářů o fotografii, divadle, tanci, matematice a dalších oborech. A samozřejmě ve volném čase měly možnost hrát sportovní hry, koupat se v moři a odpočívat na pláži.

„Největší výhodou tohoto tábora je to, že jsme se setkali a spřátelili s dětmi z jiných zemí, zlepšili svou angličtinu a seznámili se s různými kulturami. Kromě toho byla v Thajsku krásná příroda, výborné jídlo a teplé počasí. Děkujeme vedoucím tábora za jejich vlídný přístup a doufáme, že s ostatními zůstaneme v kontaktu i nadále,“ řekl Jan Císař, jeden z účastníků tábora.

Komunikace dětí se během her a seminářů odehrávala v různých jazycích: v jejich národním jazyce, angličtině, ruštině, ale pomocí také gest. S dětmi pracovali zkušení profesionálové z Ruska, kteří už mnoho let organizují podobné akce v Rusku, Finsku, Maďarsku, Bulharsku a Indonésii.

„Velmi si cením toho, že Rosatom poskytl našim dětem možnost vyrazit do Thajska a poznávat tradice dalších evropských a asijských zemí. Během si procvičily konverzaci v cizím jazyce, což je podle mého názoru zkušenost, která dětem schází. Výběr dětí, které pojedou, nebyl jednoduchý. Museli jsme se rozhodnout během 24 hodin, ale neváhali jsme ani okamžik. Pak jsme museli začít připravovat formality, aby děti mohly skutečně jet,“ uvádí Miroslav Křišťál, starosta obce Dukovany.

České děti patří k tradičním účastníkům mezinárodních dětských tvůrčích projektů, které probíhají za podpory Rosatomu. Například v červenci 2017 se zúčastnili 4 studenti 1. Slovenského gymnázia v Praze mezinárodního tábora ve Finsku. Devět dětí zaměstnanců opavské společnosti Arako, dceřiné společnosti Rosatomu, a jedna dívka z Třebíče se zúčastnily Mezinárodní školy výzkumníků a badatelů, která proběhla v ruském centru Orljonok na břehu Černého moře. Na podzim 2016 proběhl v Maďarsku dětský mezinárodní inženýrsko-technický tábor, kterého se také účastnily české děti.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY