ABB získala zakázku za 60 milionů USD na posílení energetické sítě ve Velké Británii

firma: ABB Group
05 Prosince 2017
Energetika
Nová rozvodna velmi vysokého napětí (VVN) v Shurtonu bude dodávat elektřinu z jaderné elektrárny Hinkley Point C do celostátní sítě.

Praha, 05. prosince 2017 – (PREKON) – ABB získala od přední britské energetické společnosti National Grid zízakázku v hodnotě 60 milionů USD (zhruba 1,5 miliardy Kč) na výstavbu nové rozvodny VVN v Shurtonu. Rozvodna bude přebírat elektřinu z nové jaderné elektrárny Hinkey Point C v Somersetu na jihozápadě Anglie a bude ji dodávat do elektrické sítě. Zakázka byla zaúčtována ve třetím čtvrtletí roku 2017.

Elektřina pro šest milionů domácností

Elektrárna Hinkey Point C bude vyrábět 3,2 GW elektrické energie bez uhlíkových emisí. Takový výkon stačí pro zásobování elektřinou přibližně 6 milionů domácností. Je to tedy jeden z vůbec největších samostatných energetických zdrojů soustavy National Grid. Rozvodna v Shurtonu, umístěná na jihovýchod od hlavní budovy elektrárny Hinkley, je významným prvkem programu National Grid na posílení a modernizaci sítě, jehož cílem je integrovat další zdroje energie a zajistit bezpečnou dodávku elektřiny.

ABB provede konstrukci, výrobu a instalaci nové 400kV rozvodny Shurton, která poskytne dvouobvodové připojení ke stávajícím rozvodnám v Tauntonu a Melkshamu. Bude vybavena plynem izolovanými rozváděči ABB, které umožní instalaci rozvodny ve vnitřním prostředí kompaktní budovy. Cílem tohoto řešení je maximální využití omezeného místa v objektu. K připojení rozváděčů k elektrickému vedení a kabelovým okruhům budou sloužit plynem izolované rozvodnice. Součástí projektu jsou rovněž nejmodernější digitální řídicí, ochranné a telekomunikační systémy na platformě ABB Ability™.

Výsledkem spolupráce budou výkonnější a ekologičtější sítě

„Tento projekt je příkladem schopnosti ABB dodávat kompletní konstrukční a stavební řešení pro složité projekty rozvoden,“ uvedl Claudio Facchin, prezident divize ABB Energetika. „Nejmodernější systémy pro ochranu, řízení a komunikaci propojíme s naší technologií GIS, abychom vyšli vstříc požadavkům zákazníka. Posílíme tím naše postavení preferovaného partnera pro budování výkonnější, inteligentnější a ekologičtější sítě.“

Sue Adam, ředitelka rozvoje hlavní infrastruktury společnosti National Grid, uvedla: „Pro National Grid je to významný projekt. Zapojení nového nízkouhlíkového zdroje do naší sítě pomůže uspokojit rostoucí poptávku země po ekologické energii. Jsme rádi, že jsme zakázku na výstavbu nové rozvodny udělili právě společnosti ABB. Rozvodna bude velmi důležitým spojením mezi novou elektrárnou Hinkley Point C a elektrickou sítí.“

Úspora místa až 70 procent

Kompaktní konstrukce technologie plynem izolovaný rozváděčů ABB pro vnitřní místnosti umožňuje ušetřit až 70 procent prostoru ve srovnání s běžnými vzduchem izolovanými rozváděči. Kompaktní rozměry rovněž umožňují další rozšíření a retrofitink v omezeném prostoru, což by s technologií vzduchem izolovaných rozváděčů nebylo možné. Navíc technologie plynem izolovaných rozváděčů zvyšuje spolehlivost a dostupnost dodávky elektřiny při současném snížení náročnosti na údržbu.

ABB je předním světovým dodavatelem rozvoden pro napětí až 1200 kV. Tyto rozvodny umožňují účinný a spolehlivý přenos a rozvod elektrické energie při minimálním dopadu na životní prostředí. Rozvodny slouží zákazníkům z odvětví energetiky, průmyslu a obchodu a také v sektorech typu železniční a městské dopravy a obnovitelných zdrojů.

 

ABB (ABBN: Six Swiss Ex) je lídr a průkopník v oborů elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Zákazníci ABB pocházejí z odvětví energetiky, průmyslu, dopravy a infastruktury z celého světa. V návaznosti na více než 125 let tradice inovací dnes společnost ABB tvoří budoucnost průmyslové digitalizace a je hybnou silou energetické a čtvrté průmyslové revoluce. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 136 000 zaměstnanců. www.abb.com

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY