Tuzemský trh s nemovitostmi podle dat Colliers International za Q3 nadále sílil

28 Listopadu 2017
Reality
Příliv investic meziročně vzrostl o 71 % na 2,67 miliardy eur za prvních 9 měsíců roku.

Praha, 28. listopadu 2017 – (PREKON) – Česká republika ve třetím čtvrtletí zaznamenala mírný pokles investic do nemovitostí na úroveň 450 milionů eur. Po silném nástupu v prvním pololetí letošního roku, kdy objem transakcí dosáhl 2,25 miliardy eur, se ale celkový objem investic ke konci září kumulativně vyšplhal na 2,67 miliardy eur. Experti globální poradenské společnosti Colliers International to uvádějí v nejnovější výzkumné zprávě Přehled trhu pro Českou republiku ve třetím čtvrtletí roku 2017.

Silný příliv investic, který již na konci třetího čtvrtletí dosáhl úrovně celého roku 2015, vzrostl meziročně o 71 % a přichází tak na pozadí pokračujícího posilování české ekonomiky. Nejnovější odhad růstu byl Českou národní bankou (ČNB) stanoven na 4,5 %, zatímco nezaměstnanost se na konci září pohybovala na svém rekordním minimu 2,7 %, což vytváří z nedostatku pracovní síly hlavní téma roku 2017.

Boom hospodářského růstu přiměl ČNB již podruhé za čtyři měsíce zvýšit základní úrokovou sazbu na 0,5 %. Colliers v rámci pokračování tohoto trendu očekává další zvyšování úrokových sazeb po čtvrtinách procentního bodu, aby bylo investorům a místním podnikatelům umožněno přizpůsobit se proměnlivým podmínkám bez náhlých šokových změn. Koruna by nadále měla posilovat vůči euru a následovat růst úrokových sazeb. V posledním čtvrtletí roku 2017 možná dojde ke stabilizaci na úrovni 25,5 Kč/EUR. 

Největší nemovitostní transakce probíhaly ve třetím kvartálu a pohybovaly se v rozmezí od 60 do 70 milionů eur. Jmenovitě se jednalo o prodej kancelářské budovy Blox v Praze 6, kterou získala společnost CFH za 68,5 milionu eur. Společnost Corpus Sireo pak poprvé na český trh vstoupila nákupem Oasis Florenc za 63 milionů eur. V Brně zase získala společnost CPI Group nákupní centrum Královo Pole za odhadovanou částku 60 milionů eur.

Za povšimnutí stojí počet cizích zemí, z nichž investice do nemovitostí na českém trhu přicházely. Jejich počet se letos prozatím vyšplhal na 18. Kromě zahraničních investorů, zaznamenala společnost Colliers na trhu také rostoucí počet aktivních českých (a slovenských) kupců. „Očekáváme, že tento vývoj bude nadále pokračovat a rozvíjet se spolu s růstem trhem. To je skvělá zpráva, jelikož se díky tomu rozšiřuje nabídka možností pro investory směřující k exitu a trh je likvidnější,“ řekl Ondřej Vlk, ředitel výzkumného oddělení Colliers International v České republice.

Colliers dále upozorňuje na zajímavý aktuální trend exportu českého kapitálu do ostatních států regionu střední a východní Evropy. Příkladem jsou firmy REICO a CPI, jež nedávno získaly nemovitosti v sousedních středoevropských zemích.

Trh kancelářských prostor

Na trhu kancelářských prostor dosáhl v prvních devíti měsících roku 2017 hrubý objem pronájmů 23% meziročního nárůstu na 389 300 metrů čtverečních.

Ke konci třetího čtvrtletí 2017 se celkový objem moderních kanceláří v Praze rovnal 3,28 milionu metrů čtverečních. V průběhu období byly dokončeny tři nové budovy, jejichž průměrná obsazenost právě při dokončení činila 65 %.

Míra neobsazenosti kanceláří pokračovala v klesajícím trendu a ke konci čtvrtletí dosáhla 7,7 %. Z neobsazených ploch bylo 71 % v budovách třídy A, zbylých 29 % v budovách třídy B. Klesající trend neobsazenosti je dobrou zprávou pro pronajímatele, kteří díky němu mohou dosahovat vyššího nájemného. Nájemné za nejlepší prostory v Praze se aktuálně pohybuje na úrovni 21 eur za metr čtvereční na měsíc. U prémiových prostor může být i vyšší, avšak těch je omezené množství.

Na sklonku třetího čtvrtletí roku 2017 bylo v Praze ve výstavbě zhruba 349 000 metrů čtverečních kanceláří. Z nich má 88 300 metrů čtverečních dokončení plánované na čtvrtý kvartál, 54 % těchto prostor již také bylo předpronajato.

Prostory k dokončení v roce 2018 představují plochu zhruba 166 700 metrů čtverečních,
20 % z nich již má své nájemce. Při současné výši poptávky očekává Colliers, že úroveň neobsazenosti bude oscilovat mírně pod úrovní 10 %.

Trh průmyslových prostor

I přes zvýšenou míru spekulativní výstavby trh průmyslových nemovitostí úspěšně pohltil
108 000 metrů čtverečních nových prostor, které byly dodány během třetího kvartálu roku 2017. Celkem tak průmyslové nemovitosti pokrývají plochu 6,75 milionu metrů čtverečních. Průměrná neobsazenost klesla na konci září na 3,6 %.

Hrubý objem pronájmů ve třetím čtvrtletí dosáhl 310 000 metrů čtverečních, což představuje 5% meziroční nárůst. Čistý objem pronájmů ve třetím kvartálu dosáhl 188 200 metrů čtverečních, tedy meziročního navýšení o 84 %.

Na konci třetího čtvrtletí bylo po celé zemi ve výstavbě celkem 681 000 metrů čtverečních ploch, což znamená nárůst o 18 % oproti minulému čtvrtletí (o 106 000 metrů čtverečních),
a to i přes množství dokončených prostor. Zhruba 296 700 metrů čtverečních by se mělo dokončit ve čtvrtém kvartálu, velká většina těchto prostor je již pronajata.

„Pokračující poptávka investorů po moderních průmyslových prostorách v atraktivních lokalitách vytváří příležitost pro vlastníky, kteří mohou znovu investovat kapitál prostřednictvím transakcí typu sale & leaseback a získat tak prostředky pro další podnikání,“ dodal Ondřej Vlk.

 

O skupině Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globálně působící společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí, která zaměstnává 15 000 vysoce kvalifikovaných odborníků pracujících v 68 zemích světa. Díky své mimořádné podnikavosti a vysoké kapitálové účasti ve společnosti nabízí profesionálové pracující pro Colliers International komplexní portfolio služeb pro investory, nájemce i majitele nemovitostí z celého světa, jež zahrnuje mimo jiné strategické poradenství a realizaci prodeje nemovitostí, leasingové a finanční poradenství, globální korporátní služby, správu aktiv a nemovitostí, projektové řízení, workplace solutions, oceňování a daňové poradenství, průzkum trhu podle zákazníkova zadání nebo poradenství s ideovým vedením.

Profesionálové pracující pro Colliers International přemýšlejí jinak, přichází s vynikajícími nápady a nabízí promyšlená a inovativní doporučení, která klientům urychlí cestu k úspěchu. Již dvanáct let po sobě se Colliers International umisťuje v žebříčku „The Global Outsourcing 100“, sestavovaném sdružením International Association of Outsourcing Professionals, čímž se nemůže chlubit žádný jiný poskytovatel služeb v oblasti nemovitostí. Společnost Commercial Property Executives letos jmenovala Colliers, stejně jako vloni, nejlepším správcem nemovitostí na světě.   

Aktuality ze světa Colliers International najdete na webové adrese Colliers.com i našem Twitteru @Colliers nebo LinkedIn. Novinky pro Českou republiku najdete na našich českých stránkách Colliers.cz.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY