Rosatom zahájil hloubení základů íránské jaderné elektrárny Búšehr II

02 Listopadu 2017
Energetika
V Íránu zahájila ruská korporace pro atomovou energii Rosatom výkop základů hlavního výrobního bloku nové jaderné elektrárny Búšehr II. Vzniknou zde dva bloky typu VVER-1000 generace III+.

Praha, 02. listopadu 2017 – (PREKON) – Slavnostní ceremonie se zúčastnili Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu, Alí Akbar Sálehí, prezident organizace Atomic Energy Organization of Iran (AEOI), vedení ruských a íránských průmyslových podniků, ruští a íránští jaderní odborníci, představitelé místní samosprávy a obyvatelé města Búšehr.

Podle kontraktu podepsaného v listopadu 2014 budou nové bloky používat moderní verzi reaktorů VVER-1000, která patří do generace III+. Projekt splňuje nejpřísnější bezpečnostní požadavky, tzv. pofukušimské požadavky.

Současný instalovaný výkon 1. bloku elektrárny Búšehr zvýší dvojice nových bloků o 2100 MW. Půjde o typový projekt a ne dokončování rozestavěného projektu západního typu, jako tomu bylo v případě 1. bloku. Základní kámen nových bloků byl slavnostně položen v září 2016 a tím na staveništi začaly přípravné práce. Nyní se zahájením hloubení základů přechází projekt do praktické fáze realizace.

Před ceremonií navštívili Lichačov a Sálehí 1. blok jaderné elektrárny Búšehr, který je v provozu od roku 2011 a který představuje symbol spolupráce Ruska a Íránu v oblasti mírového jádra. Tento blok byl rozestavěn podle západního projektu a Rusové při jeho dostavování za pomoci technologie VVER museli použít unikátní technologická řešení a know-how. Kromě samotné výstavby Rosatom rovněž provedl výcvik provozního personálu. Tento blok je prvním jaderným blokem na Blízkém východě a od svého uvedení do provozu prokázal svou spolehlivost.

V úvodu své řeči během ceremonie Lichačov řekl, že zkušenosti v oblasti spolupráce, které již byly získány odborníky z obou zemí, pomohou efektivně řešit jakékoliv otázky, které vyvstanou při realizaci projektu Búšehr II.

„Věřím, že se tento významný rusko-íránský projekt stane symbolem naší spolupráce, symbolem pro naši generaci i pro generaci našich dětí. K dnešnímu dni jaderná elektrárna Búšehr vyrobila téměř 25 TWh elektřiny, což představuje solidní přínos pro hospodářství země a uvolnění financí pro výzkumnou, průmyslovou i sociální sféru,“ řekl Lichačov.

Sálehí během ceremonie uvedl: „Dnes jsme svědky zahájení výkopu základů pro druhý blok jaderné elektrárny Búšehr. Postupujeme podle harmonogramu a dokonce se nám daří plnit úkoly v předstihu. Věřím, že za sedm let budeme na stejném místě svědky spuštění tohoto bloku a o další dva roky později i spuštění 3. bloku.“

Projekt JE Búšehr II je financován z prostředků íránské vlády. V roli generálního dodavatele vystupuje Atomstrojexport patřící do struktury Rosatomu. V roce 2018 mají být zahájeny výkopové práce na základech 3. bloku a na rok 2019 zahájení betonáže základů 2. bloku.

 

Pro informaci:

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 300 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících 18,3 procenta veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY