Industriální zpráva společnosti Colliers

04 Října 2017
Reality
Objem skladových a logistických prostor vzrostl za posledních 5 let vlivem e-commerce o 66%.

Praha, 04. října 2017 – (PREKON) – Společnost Colliers International dnes zveřejnila průzkum Barometr zaměřený na trh s průmyslovými a logistickými nemovitostmi v České republice ve druhém čtvrtletí roku 2017 (Czech Industrial & Logistics Market Barometer, Autumn 2017). Podle studie tento trh prošel za posledních pět let kompletní proměnou. Celkový objem logistických a skladových prostor se v tomto období zvýšil o 66 %, a to v důsledku silného růstu e-commerce a maloobchodu. 

Grafika průzkumu Barometr ukazuje pozoruhodný vývoj: objem průmyslových ploch v České republice se ve druhém čtvrtletí roku 2017 zvýšil na 6,646 milionu čtverečních metrů, a to ze 3,998 milionu metrů čtverečních ve druhém čtvrtletí 2012. K velkému nárůstu došlo především v Praze a okolí (2,585 milionu metrů čtverečních) a poblíž hlavních dálničních tepen D1 a D5.

Developeři reagují na snižující se dostupnost volných prostor k okamžitému nastěhování na trhu (-11 % v průběhu pětiletého období) zvýšenou mírou výstavby, přičemž objem skladových prostor ve výstavbě se ve druhém čtvrtletí 2017 meziročně zvýšil o přibližně 144 %. Stanovené výše nájmů se rovněž podobně zvýšily, průměrné nájemné za metr čtvereční dosáhlo v Praze ve druhém čtvrtletí roku 2017 přibližně 4,80 eura/měsíc, ve srovnání s pouhými 2,60 eura/měsíc před pěti lety.

Sektor průmyslových nemovitostí se díky zlepšujícím se podmínkám stává častějším cílem investic. V roce 2016 jejich objem překonal hranici 1 mld. eur s celkovou hodnotou
1,043 mld. eur, ve srovnání s pouhými 36 miliony eur v roce 2012.

„Růst trhu potvrzuje i jeho rostoucí popularita mezi investory, i přesto se ale trh stále potýká s nerovností mezi nákupním apetitem a dostupností produktu; mnoho developerů v České republice má tendenci spíše ‚vlastnit‘ než ‚prodávat‘. To také odráží silný tržní podíl některých velkých hráčů na trhu,“ řekl Ondřej Vlk, vedoucí výzkumného oddělení Colliers International pro Českou republiku.

Rozmach tuzemského trhu s průmyslovými a logistickými nemovitostmi je od druhého čtvrtletí roku 2012 doprovázen prudkým poklesem nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných se snížil ve všech 14 krajích České republiky, přičemž v některých regionech, jako jsou Pardubice a Hradec Králové, za posledních pět let klesl o přibližně
50 %.

„Nedostatek pracovních sil se stává největším omezením a ohrožením dalšího rozvoje odvětví průmyslových skladů v České republice,“ doplnil Petr Zaoral, ředitel oddělení průmyslových prostor společnosti Colliers International pro Českou republiku.

Dalším omezením tržního rozvoje je silniční síť. Proces povolování a výstavby je v České republice zdlouhavý a za posledních pět let se dálniční síť rozrostla jen nepatrně, shrnuje report Colliers. Největší dokončenou komunikací byla dálnice D8 do Německa (Drážďan), díky níž téměř okamžitě vzrostla poptávka po průmyslových nemovitostech v přilehlém regionu Ústí nad Labem.

Další dálniční úseky stále chybějí, stejně jako výhledy pro jejich dokončení v krátkodobém až střednědobém horizontu: D11 do Polska, R35 jako alternativy k nadměrně používané D1 mezi Prahou a Brnem či jakéhokoli dálničního spoje s Rakouskem.

 

O skupině Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globálně působící společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí, která zaměstnává 15 000 vysoce kvalifikovaných odborníků pracujících v 68 zemích světa. Díky své mimořádné podnikavosti a vysoké kapitálové účasti ve společnosti nabízí profesionálové pracující pro Colliers International komplexní portfolio služeb pro investory, nájemce i majitele nemovitostí z celého světa, jež zahrnuje mimo jiné strategické poradenství a realizaci prodeje nemovitostí, leasingové a finanční poradenství, globální korporátní služby, správu aktiv a nemovitostí, projektové řízení, workplace solutions, oceňování a daňové poradenství, průzkum trhu podle zákazníkova zadání nebo poradenství s ideovým vedením.

Profesionálové pracující pro Colliers International přemýšlejí jinak, přichází s vynikajícími nápady a nabízí promyšlená a inovativní doporučení, která klientům urychlí cestu k úspěchu. Již dvanáct let po sobě se Colliers International umisťuje v žebříčku „The Global Outsourcing 100“, sestavovaném sdružením International Association of Outsourcing Professionals, čímž se nemůže chlubit žádný jiný poskytovatel služeb v oblasti nemovitostí. Společnost Commercial Property Executives letos jmenovala Colliers, stejně jako vloni, nejlepším správcem nemovitostí na světě.   

Aktuality ze světa Colliers International najdete na webové adrese Colliers.com i našem Twitteru @Colliers nebo LinkedIn. Novinky pro Českou republiku najdete na našich českých stránkách Colliers.cz.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY