Nemovitostní investice v regionu CEE mohou překonat rok 2016

10 Srpna 2017
Reality
Příliv investic do nemovitostí v regionu střední a východní Evropy (CEE) meziročně vzrostl o 17 % a dosáhl výše 5,4 mld. eur.

Praha, 10. srpna 2017 – (PREKON) – Podle reportu Investiční prostředí CEE v 1H 2017, který dnes zveřejnila společnost Colliers International, je překonání maximální hodnoty investic z roku 2016 na úrovni 12,2 mld. eur zcela reálné.

„Na konci prvního kvartálu jsme předpovídali, že rekordní hodnota investic 12,2 mld. eur z roku 2016 bude v roce 2017 překonána a data z první poloviny letoška nás v tom nadále utvrzují,” řekl Mark Robinson, specialista výzkumu Colliers International pro region střední a východní Evropy.

Nejaktuálnější report Colliers přinášející data z posledního půlroku a další prognózy ukazuje, že hlavními hybnými prvky trhu pro období ledna až června 2017 byly meziroční nárůsty nemovitostních investic v České republice (114 %), Rumunsku (155 %) a v Bulharsku (213 %).

Objem investic v České republice zůstal s hodnotou přibližně 2,2 mld. eur za rok 2017 nejvýznamnější v regionu. Na první příčce tak Česká republika vystřídala Polsko, kde se za první půlrok proinvestovalo zhruba 1,5 mld. eur. Jako třetí následovalo Maďarsko s investicemi v hodnotě 824 mil. eur.

1H dominovaly investice do maloobchodu i domácí zdroje kapitálu

V zemích střední a východní Evropy nejrychleji rostly investice do maloobchodních nemovitostí a hotelů. Silnější maloobchodní segment v první polovině roku 2017 zaznamenal investiční objem téměř 2,6 mld. eur, zatímco v celém roce 2016 do něho bylo investováno přes 3,7 mld. eur. 

Celkem 37 % investic bylo financováno přímo z domácích zdrojů nebo prostřednictvím přeshraničních toků v rámci šestice zemí CEE. To oproti výsledkům za rok 2016 představuje 16% nárůst. Evropa, která je tradičním investorem do regionu, v prvním pololetí ožila a připsala si 26 % z celkových investic.

Předpoklad další komprese výnosů, snížení míry neobsazenosti a růstu nájmů

V první polovině roku 2017 byla u pěti z 18 klíčových kategorii sledovaných společností Colliers v hlavních městech regionu zaznamenána komprese nejlukrativnějších výnosů, ve srovnání s posledním kvartálem roku 2016 nejvýraznější v Sofii a Budapešti.

„Další kompresi očekáváme v následujících 12 měsících v osmi klíčových kategoriích z 18,“ dodává Mark Robinson. „Základní ukazatele nás vedou k předpokladu pěti poklesů
a tří nárůstů v rámci 12 klíčových měr neobsazenosti, jež v hlavních městech sledujeme v oblastech kancelářských prostor a průmyslových nemovitostí. Očekáváme také nárůst nájmů v devíti z 30 klíčových kategorií monitorovaných pro hlavní města v krátkodobém až střednědobém horizontu. Pouze u dvou kategorií přitom očekáváme pokles. Dynamika růstu nájmů se zdá být nejsilnější na poli prvotřídních kancelářských prostor, v logistice
a v segmentu maloobchodu u tradičních nákupních center.“

 

O skupině Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globálně působící společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí, která zaměstnává přes 15 000 vysoce kvalifikovaných odborníků pracujících v 68 zemích světa. Díky své mimořádné podnikavosti a vysoké kapitálové účasti ve společnosti nabízí profesionálové pracující pro Colliers International komplexní portfolio služeb pro investory, nájemce i majitele nemovitostí z celého světa, jež zahrnuje mimo jiné strategické poradenství a realizaci prodeje nemovitostí, leasingové a finanční poradenství, globální korporátní služby, správu aktiv a nemovitostí, projektové řízení, workplace solutions, oceňování a daňové poradenství, průzkum trhu podle zákazníkova zadání nebo poradenství s ideovým vedením.

Profesionálové pracující pro Colliers International přemýšlejí jinak, přichází s vynikajícími nápady a nabízí promyšlená a inovativní doporučení, která klientům urychlí cestu k úspěchu. Již dvanáct let po sobě se Colliers International umisťuje v žebříčku „The Global Outsourcing 100“, sestavovaném sdružením International Association of Outsourcing Professionals, čímž se nemůže chlubit žádný jiný poskytovatel služeb v oblasti nemovitostí.

Aktuality ze světa Colliers International najdete na webové adrese Colliers.com i našem Twitteru @Colliers nebo LinkedIn. Novinky pro Českou republiku najdete na našich českých stránkách Colliers.cz.

 

Bližší informace poskytnou:

Kateřina Gazdíková, Senior Consultant

Best Communications

Tel.: +420 731 261 545

E-mail: katerina.gazdikova@bestcg.com

 

Alexandra Drozdová, Consultant

Best Communications

Tel.: +420 725 544 877
E-mail: alexandra.drozdova@bestcg.com

 

 

 

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY