Japonsko a Velká Británie rozšiřují spolupráci v jaderné energetice

07 Února 2017
Energetika
Velká Británie a Japonsko spolupracují v jaderné energetice již od roku 1960. Nyní se obě země rozhodly tuto spolupráci rozšířit. Ta bude od této chvíle zahrnovat i výzkum a vývoj, ale také výstavby nových jaderných elektráren

07. února 2017 - (PREKON) - Velká Británie a Japonsko spolupracují v jaderné energetice již od roku 1960. Nyní se obě země rozhodly tuto spolupráci rozšířit. Ta bude od této chvíle zahrnovat i výzkum a vývoj, ale také výstavby nových jaderných elektráren i vyřazování stávajících zařízení z provozu. Memorandum o spolupráci podepsali zástupci obou zemí koncem prosince v Tokiu.

Za Velkou Británii podepsal memorandum Greg Clark, ministr pro podnikání, energetiku a průmyslové plánování, a za Japonsko Hiroshige Seko, ministr ekonomiky, obchodu a průmyslu. Po podpisu memoranda Clark uvedl: „Cílem této spolupráce je vybudovat tisíce vysoce kvalifikovaných pracovních míst a vytvořit velké příležitosti pro rozvoj dodavatelských řetězců, čímž bude možné poskytnout britskou technologii a naše odborné znalosti civilnímu jadernému průmyslu po celém světě.“

Dle memoranda mezi Japonskem a Velkou Británií obě strany potvrzují, že chtějí zvýšit vzájemnou obchodní a výzkumnou spolupráci a rozvíjet své strategické partnerství. Kromě toho memorandum zmiňuje také spolupráci v oblasti globální bezpečnosti a bezpečnostních postupů.

Velká Británie je světovým lídrem v oblasti likvidace vyřazených jaderných zařízení a nakládání s odpady. Užší spolupráce s Japonskem přinese výhody pro obě země při zajišťování udržitelné budoucnosti pro jadernou energii. Japonsko má naopak více zkušeností s výstavbou nových jaderných zařízení. Dvě velké japonské společnosti, Horizon a NuGen, proto budou nyní vyvíjet návrhy na výstavbu nových jaderných elektráren ve Velké Británii.

Nové elektrárny na ostrově Anglesey u Walesu a v hrabství Cumbria by mohly ve Velké Británii vytvořit až 20 tisíc nových pracovních míst a pokrýt téměř 15 % spotřeby energie v zemi.

 

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.

 

Zdroj: World Nuclear News

 

Radek Svoboda

Člen výboru ČNS

Tel.: 381 104 205

E-mail: radek.svoboda@cez.cz

E-mail: cns.csvts@seznam.cz Web: www.csvts.cz/cns 

 

###  

Česká nukleární společnost 

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY