Úzká spolupráce technických škol a firem se stala nutností

09 Listopadu 2016
Doprava
Spolupráce technických škol a strojírenských firem se prohlubuje. V podstatě je možné konstatovat, že jedni se bez druhých neobejdou. A tato vynucená „závislost“ v budoucnu ještě zesílí. Technické střední školy a učiliště obtížně hledají v přesycené nabíd

Praha, 9. listopadu 2016 – (PREKON): Do jisté míry se celý systém technického vzdělávaní vrací před rok 1989, kdy bylo zcela běžné, že náboráři hledali své budoucí pracovníky už v posledních ročnících základních škol. Pokud dnes chtějí firmy aktivně čelit obrovské personální krizi v kovoprůmyslu, elektroprůmyslu či energetice, musejí postupovat stejně, jako to dělaly někdejší socialistické podniky. Jinak totiž neobstojí.

Jedním z mnoha příkladů účinné kooperace školy a firmy je partnerství českobudějovické strojírenské společnosti Kern-Liebers CR a Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy automobilní a technické v Českých Budějovicích.

Spolupráce mezi námi funguje už déle než deset let a stále se rozšiřuje. Přibývá počet stipendistů, kteří k nám po absolvování školy nastupují do zaměstnání, výukový program jak v teoretické, tak praktické části se sbližuje s našimi reálnými potřebami, prohlubují se i společné prezentační a informační aktivity,“ uvedla vedoucí personálního oddělení společnosti Kern-Liebers CR Dagmar Valentová.

Významným motivačním prvkem ke studiu oborů jako jsou mechanik seřizovač, obráběč kovů, nástrojař, zámečník, mechatronik a podobně, jsou právě stipendia a jistota budoucího lukrativního a perspektivního pracovního uplatnění. Výše těchto stipendií se v současné době pohybuje zhruba od dvou do čtyř tisíc korun měsíčně.

„Všichni stipendisté současně od druhých ročníků vykonávají praxi přímo u nás. Mohou se tak velmi detailně seznámit s provozem a technologiemi, s nimiž budou po ukončení školy pracovat, i s režimem a pracovním kolektivem podniku. Praxi vedou naši odborníci ve spolupráci s mistry odborného výcviku VOŠ, SPŠ automobilní a technické,“ poznamenala personalistka.

Kern-Liebers CR, jehož celkové loňské tržby dosáhly 1,2 miliardy korun, zaměstnává v současné době více než 400 lidí a další potřebuje i vzhledem k současné půlmiliardové investici do rozšíření výroby v Českých Budějovicích. Dveře do firmy tak mají doširoka otevřené všichni absolventi strojírenských učilišť, středních, vyšších odborných i vysokých technických škol.

„Přínosem pro firmu je možnost výběru a přípravy konkrétních žáků jako budoucích zaměstnanců, pro nás pak především možnost držet krok s reálnou praxí, vývojem technologií a nejmodernějšími poznatky. Víme, co máme učit, naši absolventi mají jistotu uplatnění a tím také znovu roste zájem o technické obory,“ konstatoval ředitel Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy automobilní a technické v Českých Budějovicích Jan Šindelář.

Zvolna rostoucí zájem o technické obory slibuje naplnění tříd, pro školu stabilitu a pro zaměstnavatele šanci na obsazení volných míst. „Pro Kern-Liebers zajišťujeme i doškolování stávajících či přípravu nových zaměstnanců přesně dle potřeb podniku,“ doplnil Šindelář.

Kern-Liebers CR a VOŠ, SPŠ automobilní a technická se ve dnech 23. – 25. listopadu společně představí na 22. ročníku veletrhu Vzdělání a řemeslo v areálu českobudějovického výstaviště, který má žákům posledních ročníků základních škol a jejich rodičům usnadnit výběr správné střední školy.

KONTAKT:                                                                               

Dagmar Valentová, vedoucí personálního oddělení

KERN-LIEBERS CR spol. s r.o.

tel.: 389 608 071

fax: 389 608 027
e-mail: dagmar.valentova@kern-liebers.cz
www.kern-liebers.cz

Bc. Jan Šindelář, ředitel

Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola automobilní a technická v Českých Budějovicích

tel.: 387 316 375         
e-mail: sindelar@spsautocb.cz
www.spsautocb.cz

Společnost KERN-LIEBERS CR spol. s r.o. byla založena v roce 1994 jako součást mezinárodní skupiny Kern-Liebers se sídlem v Německu. Vyrábí široké spektrum strojních součástí a montážních skupin především pro automobilový, textilní a spotřební průmysl. Ve svém českobudějovickém provozu společnost zaměstnává více než 400 lidí. Její loňské celkové tržby dosáhly 1,2 miliardy korun.

Její výrobkové portfolio zahrnuje pružinové mechanismy, přesně střihané a lisované díly, včetně jejich precizní konečné úpravy obráběním. Firma disponuje i nejmodernějšími technologiemi pro tepelné zpracování kovů. Výrobky KERN-LIEBERS najdete v převodovkách, brzdových systémech i motorech automobilů, v elektrickém a pneumatickém nářadí, ale také například v samonavíjecích mechanismech pro kabely, hadice nebo ve vodítkách pro psy.

O pozici firmy ve světové konkurenci vypovídá i fakt, že více než polovina světové produkce osobních automobilů je vybavena bezpečnostními pásy, do kterých dodala pružinu některá z firem skupiny KERN-LIEBERS.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY