Ruský obchodní zástupce Sergej Stupar navštívil českou armaturku ARAKO

21 Června 2016
Energetika
Delegace se seznámila s výrobou, kde byla provedena rozsáhlá modernizace

Praha, 20.6.2016 - (PREKON) - Obchodní zástupce Ruské federace v České republice, Sergej Stupar, navštívil 8. června 2016 opavskou armaturku ARAKO spol. s r. o., která patří do ruské skupiny Atomenergomaš, strojírenské divize Rosatomu. Doprovázel jej viceprezident společnosti Rusatom International Network pro země střední Evropy, Vadim Titov.

Společnost ARAKO vyrábí uzavírací, regulační a speciální armatury pro různé typy elektráren, od klasických až po jaderné, a pro podniky chemického a petrochemického průmyslu.

Delegace se seznámila s výrobou, kde byla provedena rozsáhlá modernizace. „Investiční program za 150 milionů korun byl proveden v letech 2011-2013. Finančními zdroji byly vlastní zdroje a úvěry. Šlo o největší investici v historii firmy a jejím hlavním cílem byla zlepšení efektivity výroby při zachování nejvyšší kvality vyrobených armatur pro jadernou i klasickou energetiku,“ uvedla ředitelka controllingu ve společnosti ARAKO, Julie Dolguševa.

V současnosti dodává ARAKO svou produkci prakticky na všechny jaderné elektrárny stavěné podle ruských projektů. Dodávky pro jadernou energetiku představují asi 60 % objemu produkce této společnosti, přičemž asi polovina tohoto množství je dodávána pro ruské projekty výstavby jaderných elektráren. Firma dodala armatury například do čtvrtého bloku ruské Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-800 na bázi rychlých neutronů a dnes pracuje na projektech běloruské Ostrovecké a ruské Novovoroněžské jaderné elektrárny. Dále dodává na ukrajinské a čínské jaderné elektrárny s reaktory typu VVER.

„Na příkladu firmy ARAKO je možné vidět rozmach činností korporace Rosatom, která v současnosti patří k vedoucím společnostem světa v počtu stavěných jaderných bloků v zahraničí. Do jejího portfolia patří 42 jaderných bloků, přičemž 34 z nich se nachází za hranicemi Ruska,“ vysvětluje Vadim Titov.

„Společnost ARAKO je moderní výrobní podnik, který používá k výrobě armatur nejmodernější technologie a postupy, může posloužit jako výborný příklad efektivního spojení inženýrského a konstrukčního myšlení společně s profesionalitou pracovníků a účinným řízením závodu. Zkušenosti firmy ARAKO budou užitečné i pro další české podniky s ruskými vlastníky,“ zdůraznil Sergej Stupar.

Pro informaci:

ARAKO spo. s r. o. je výrobce průmyslových armatur pro jaderné i klasické elektrárny a pro chemický a petrochemický průmysl. Produkce firmy je dodávána do řady zemí světa, mezi něž patří například Německo, Slovensko, Rakousko, Indie, Rusko a Spojené království. Od roku 2007 je vlastníkem firmy ruský holding Atomenergomaš, strojírenská divize ruské státní korporace pro atomovou energii Rosatom.

Kontakt pro tisk:
Zuzana Sommerová, tel. 777 919 942, e-mail: zuzana.sommerova@essential-com.cz

###

-essentialcom-

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY