Česká společnost Arako dodala armatury pro Novovoroněžskou JE-2

firma: Rosatom
22 Listopadu 2013
Zahraniční zprávy
Expedovala více než tisíc kusů armatur, převážnou část dodávky tvořily ventily a uzavírací vlnovcové ventily

Praha, 22. listopadu 2013 - (PREKON) - 15. listopadu opavská společnost Arako expedovala více než tisíc kusů armatur pro první blok právě stavěné Novovoroněžské jaderné elektrárny, převážnou část dodávky tvořily ventily a uzavírací vlnovcové ventily.

Celková hodnota dodávky činí přibližně 400 tisíc eur (více než 11 milionů rublů). Smlouva na dodávku armatur pro Novovoroněžskou JE-2. a 4. blok Rostovské JE byla podepsána letos v červnu, její celková hodnota je více než 53 milionů korun.

Historie Arako v jaderné energetice čítá již více než 35 let úspěšné práce. Za tu dobu vyrobila armatury pro 23 jaderných elektráren v České republice, Rusku a jiných zemích.

„Jen za poslední tři roky jsme pro nové ruské jaderné elektrárny, jmenovitě Kalininskou JE, Rostovskou JE, Bělojarskou JE, Leningradskou JE-2 a Novovoroněžskou JE-2, vyrobili armatury v celkové hodnotě několika set milionů korun,“ říká obchodní ředitel Arako Tomáš Ondera.

Velkou výhodou práce pro ruský jaderný průmysl je podle ředitele výroby Arako Jaromíra Petřkovského skutečnost, že pokud firma odvádí kvalitní práci, získává tím ty nejlepší reference i na jiných trzích. „V ruském jaderném průmyslu jsou na dodavatele a jejich výrobky kladeny velmi přísné požadavky, to je dobře známo jak v ČR, tak v zahraničí. To, že dodáváme pro Rosatom, je tím nejlepším cejchem kvality pro nás, a to jak v jaderné, tak v klasické energetice,“ říká Petřkovský.

Výkonný viceprezident společnosti Rosatom Overseas Leoš Tomíček zdůrazňuje, že inženýři a projektanti společnosti Arako významně přispěli rovněž ke zdokonalení samotné technologie ruských reaktorů VVER.

„Díky tomu, že společnost Arako už několik desítek let neustále vyrábí a dodává svou produkci na jaderné elektrárny, budované podle ruských projektů, dokázali její zaměstnanci dokonale zvládnout veškerá specifika jaderného průmyslu. Jádro je velmi přísné na bezpečnost jakýchkoliv součástek a to, že Rosatom má neustále zájem o uzavírací ventily z Opavy, svědčí o velké důvěře k tomuto podniku a o tom, že Arako dokáže dobře vyvážit poměr ceny a kvality. V případě, že česko-ruské Konsorcium MIR.1200 zvítězí v tendru na dostavbu JE Temelín, společnost Arako má zakázku na uzavírací ventily jistou,“ míní Leoš Tomíček.

Společnost Arako, s.r.o., (Česká republika) je výrobcem průmyslových armatur pro jadernou energetiku, teplárny, chemický průmysl, petrochemii a plynový průmysl. Armatury Arako jsou dnes používány po celém světě, například v Arménii, Spojených státech amerických, Spojeném království, Švýcarsku, Egyptě, Číně, Brazílii, Holandsku, Indii Rusku a dalších zemích.

Atomenergomaš, a.s., je divizí Státní jaderné korporace Rosatom pro energetické strojírenství. Je jednou z největších ruských firem (jak státních, tak soukromých) v tomto oboru. Atomenergomaš, a.s., je dodavatelem kvalitních a efektivních komplexních řešení pro jadernou a tepelnou energetiku, ropný průmysl a plynárenství. Součástí Atomenergomaše je více než 30 výrobních, výzkumných a inženýringových kapacit, jak v Rusku, tak i mimo něj.

Kontakt pro tisk:

Zuzana Sommerová
Essential Communication s. r. o.
M: 777 919 942
E: zuzana.sommmerova@essential-com.cz

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY