MasterCard přináší na český trh multifunkční karty

firma: MasterCard
27 Června 2013
Ostatní
Kromě funkce klasické platební karty, multifunkční může sloužit jako věrnostní karta, jízdenka nebo identifikační průkazka

Praha, 18. června 2013 - (Ogilvy) - Společnost MasterCard(R), jednička v inteligentních, pohodlných a bezpečných platbách, představuje multifunkční karty. Kromě funkce klasické platební karty, ta multifunkční může sloužit jako věrnostní karta, jízdenka nebo identifikační průkazka. Multifunkční karta může mít i formu samolepky, kterou lze nalepit na mobil či nosit na klíčích a je tak ještě praktičtější. MasterCard je připraven podpořit jejich vydávání v České republice. Velké příležitosti se nabízí zejména v oblasti dopravních řešení, kde karty MasterCard nabízejí ekonomicky výhodné nahrazení stávajících časových jízdenek prakticky v kterémkoliv městě ČR.

Platební karty MasterCard PayPass(TM) se stávají čím dál univerzálnější. Vedle placení na všech platebních terminálech získávají další funkce. Tím se také v peněženkách stávají preferovanější oproti hotovosti či jiným kartám.

Karta či nálepka MasterCard PayPass umožňuje například:

 • Placení:

  • na všech platebních terminálech, vč. bezkontaktních terminálů MasterCard PayPass
  • na internetu pomocí digitální peněženky MasterCard Mobile
  • Přehled transakcí či zůstatku je k dispozici ve výpisu z účtu nebo přímo v aplikaci

 • Identifikace a vstupenky: prokázání totožnosti a umožnění vstupu
 • Jízdenky: uchování jednotlivých i časových jízdenek pro kontrolu revizorem nebo výpočet jízdního tarifu
 • Odměny: sbírání a uplatnění věrnostních bodů
 • Výhody, slevy a zážitky k nezaplacení: speciální výhody pro držitele karet MasterCard připravené ve spolupráci s partnery
Po celém světě si získávají popularitu různé dopravní aplikace. Kartou MasterCard PayPass je možné platit v londýnských autobusech a připravuje se i metro. MasterCard také jako první uvedl placení bezkontaktními kartami PayPass v newyorském metru.

Pro česká města jsou rovněž inspirativní příklady z okolních zemí. MasterCard spolupracoval na zavedení akceptace karet v dopravě v několika polských městech, například Varšavě, Gdaňsku, Vratislavi či Lodži. Je také jediným platebním

schématem v projektu Bratislavské městské karty. Díky zapojení banky a MasterCardu je celý systém velmi transparentní s nízkými náklady pro bratislavský magistrát. Ekonomická výhodnost ale neomezuje funkčnost ani pohodlí pro obyvatele Bratislavy, neboť jim k cestování městem i placení stačí jedna karta a navíc získávají dodatečné benefity v podobě slev v městských zařízeních a u obchodníků.

Technicky je pro dopravní aplikace vhodná technologie společnosti MasterCard m/Chip Advance. Na karetním čipu je umístěno úložiště dat, které lze použít pro uchování jízdenek, spolupráci s aplikacemi pro revizory, výpočet věrnostních bodů či pro použití identifikačních údajů.

Cardforum 2013: Multifunkční karty v praxi

Cardforum je přední konference v odvětví platebních karet a souvisejících oblastí rozvoje; od r. 2000 je Cardforum každoročně pořádáno na jaře a na podzim v různých regionech České republiky. „Platební karty MasterCard se stávají stále univerzálnější. Jsme rádi, že jsme mohli prakticky demonstrovat multifunkční možnosti karet MasterCard právě pro českou karetní komunitu,“ uvedl Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou a Slovenskou republiku a zdůraznil, že projekt s MasterCard připravili Global Payments Europe a Equa bank.

Již cestou na Cardforum si mohli účasníci konference vyzkoušet identifikaci a platbu multifunkčními kartami MasterCard. Při nástupu do vlaku stačilo pouze přiložit kartu k terminálu, čímž došlo k registraci účastníka a dobití 100 Kč na jeho kartu. Následně mu přišla uvítací SMS s instrukcemi o možnosti platit bezkontaktně za občerstvení ve vlaku nebo v průběhu konference. Každý účastník si mohl svou kartu bezplatně dobít na terminálu Global Payments Europe na libovolnou částku. Na závěr účastníci obdrželi na svoji platební kartu vstupenku do ZOO PRAHA a kartu po skončení konference mohli použít k placení výhradně v ZOO. Konference tak přinesla první využití multifunkční karty v praxi.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY