Absurdita roku 2012

26 Listopadu 2012
Ostatní
Až dvoumilionová pokuta za brigádníka bez vstupní lékařské prohlídky

Praha, listopad 2012 - (Communa) - V letošním ročníku ankety Absurdita roku, která upozorňuje na nesmyslné administrativní povinnosti ukládané úřady podnikatelům, získala nechvalné prvenství povinnost přijmout zaměstnance nebo brigádníka na dohodu o provedení práce se vstupní lékařskou prohlídkou. Toto nařízení musí firmy splnit i v případech, kdy si brigádníka potřebují najmout na jeden jediný den.

Od letošního dubna mají firmy novou povinnost přijmout zaměstnance na dohodu o provedení práce jen se vstupní prohlídkou. Jinak jim hrozí od inspektorátu práce až dvoumilionová pokuta. Nikdo evidentně při vymýšlení tohoto nařízení nepřemýšlel nad tím, že brigádníka potřebuje firma na jediný den a že dost často potřebuje brigádníka najmout okamžitě. Na lékařskou prohlídku tedy nemusí být dost času. Nařízení zbytečně komplikuje život firmám i samotným zaměstnancům nebo brigádníkům. Navíc, pokud bude firma potřebovat toho samého brigádníka za měsíc znovu, musí dotyčný vstupní lékařskou prohlídku podstoupit opakovaně. Prohlídku navíc vždy platí firma. Toto nařízení zvolila Absurditou roku 2012 veřejnost více než třetinou svých hlasů.

Druhý nejvyšší počet hlasů získalo nařízení, které ukládá podnikatelům povinnost platit koncesionářský poplatek za každý rozhlasový přijímač a televizor. Nic nepoukazuje lépe na nerovnost v postoji státu vůči podnikatelům a domácnostem než výběr koncesionářských poplatků. Zatímco domácnosti platí koncesionářské poplatky vždy jen za jedno rádio či televizor bez ohledu na počet těchto přístrojů, podnikatelé jsou zpoplatňování za každý přístroj zvlášť. Mají tedy i více administrativních povinností. Podnikatelé musí platit dokonce koncesionářské poplatky za každé rádio v automobilu.

Přes všechny státem deklarované snahy o snížení zátěže podnikatelům si Česká republika v každoročním žebříčku Světové banky Doing Business v roce 2012 pohoršila o jednu příčku. Ze 185 hodnocených zemí, které se posuzují podle toho, jak je v nich snadné podnikat, stanula na 65. místě. Nejlépe si ve sledovaných kritériích vede v době potřebné k registraci nemovitosti (27.), jednou z jejích největších slabin je čas potřebný k vyplnění všech povinných formulářů (120.). Zbytečná byrokracie je kamenem, který tuzemské podnikatele stále tíží. Ačkoli se vláda před pěti lety zavázala administrativní zátěž uvalenou na podnikatele postupně snižovat, příliš se jí to nedaří. Čeští podnikatelé musejí každoročně vyplnit více než 700 stran výkazů a přes 30 tisíc kolonek.

Anketa vznikla s cílem zjednodušit a kultivovat tuzemské podnikatelské prostředí. Z 31 nařízení, která v historii vyhlašování anticeny postoupila do užšího finále, jich bylo 14 zrušeno nebo upraveno.

"Anketu Absurdita roku, která má upozornit na nadměrnou byrokratickou zátěž podnikatelů, vyhlašujeme letos již pošesté. Hodnota ankety je o to vyšší, že o nominacích i samotné "vítězné" absurditě rozhoduje veřejnost. Některá nesmyslná nařízení, na něž jsme prostřednictvím ankety Absurdita roku upozornili, se také podařilo ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu zrušit," říká Gabriela Tomanová, ředitelka soutěží Vodafone Firma roku a Era Živnostník roku, jichž je anketa součástí.

Odborným garantem ankety Absurdita roku je Hospodářská komora České republiky. „Základní a jedinou myšlenkou anticeny Absurdita roku je snížení byrokratické zátěže. O totéž, tedy o odstraňování administrativních překážek, které stojí v cestě svobodnému podnikání, dlouhodobě usiluje i Hospodářská komora České republiky, což jednoznačně vysvětluje naší každoroční záštitu a odborný dohled nad celým projektem, díky kterému se letitě daří absurdity z českých zákonů úspěšně odstraňovat,“ říká Petr Kužel, prezident HK ČR.

Co na toto nařízení říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Bedřich Danda?

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY